Nowe technologie Edukacja Kontakt O nas Dodaj do ulubionych Ustaw tę stronę jako startową

ZEGAR GPS PC CLOCK

Zegar GPS PC Clock synchronizowany jest za pomocą satelitarnego systemu nawigacyjnego GPS. Czas dostarczany przez GPS bazuje (podobnie jak w DCF) na atomowym wzorcu czasu.


Rozwiązanie GPS jest jednak znacznie nowocześniejsze a główną zaletą jest wysoka odporność na zakłócenia elektromagnetyczne i zmiany pogody. Urządzenie zamknięte jest w obudowie w kolorze komputerowego ABS i zasilane z 220V. Na przedniej ściance znajduje się podświetlany wyświetlacz LCD 2x20 znaków pokazujący istotne informacje odbierane przez urządzenie (czas, datę, ważność czasu, liczbę widzianych satelitów, status czasu, czas letni/zimowy itd.) Antena GPS jest umieszczona w osobnej obudowie i połączona z zegarem GPS PC Clock za pomocą kabla koncentrycznego o długości 6m (istnieje możliwość wydłużenia przewodu do ok. 40m). Za pomocą łącza RS232 można podłączyć zegar do komputera lub innego urządzenia. Dostępne jest oprogramowanie dla systemów: DOS, Windows 95/98/NT, QNX, Neutrino, Novell NetWare i Unix.

Czas w komputerze korygowany jest automatycznie (co określony przez nas interwał czasu od 1 do 63 minut), bądź na żądanie (np. w momencie startu systemu). Wszystkie istotne parametry zegara są przechowywane w pamięci nieulotnej, a czas jest podtrzymywany bateryjnie. Umożliwia to szybki start zegara i uaktualnienie czasu po zaniku napięcia zasilania. Przy każdym ponownym włączeniu zegar porównuje swoje położenie z ostatnio zapisanym i dokonuje ewentualnie ponownego określenia własnego położenia, jeżeli był transportowany w inne miejsce. Zegar GPS PC Clock korzysta ze specjalnego algorytmu kontroli dokładności dostarczanego czasu oferowanego przez GPS. Możliwe jest ustawienie dopuszczalnego marginesu błędu pomiędzy 300ns a 6.5 ms. Jest to zależne od wymagań klienta i wiąże się bezpośrednio z minimalną liczbą obserwowanych satelitów potrzebnych do zachowania założonej dokładności.
Ponieważ zegar GPS PC Clock jest synchronizowany z atomowego wzorca czasu, nie wymaga on ani ustawiania, ani korekt. Dostarczany czas może być czasem:

 • UTC (GMT) pochodzącym bezpośrednio z systemu GPS
 • czasem lokalnym (std. Środkowoeuropejskim) przeliczanym na bieżąco przez jednostkę centralną zegara.

Zegar posiada kilka wariantów zmiany czasu z letniego na zimowy:

 • zmiana automatyczna wg zasad UE,
 • zmiana w zadanym dniu,
 • bez zmiany.

Wewnętrzny sterownik zegara dba o najwyższe bezpieczeństwo dostarczanego czasu. Odbierana informacja jest stale analizowana w celu zachowania bezpieczeństwa dostarczanego czasu.

Zegar GPS PC Clock jest odporny na problem roku 2000. W skład zestawu zegara GPS PC Clock wchodzą:

 • hermetyczny odbiornik GPS z kablem 6m
 • jednostka centralna - zegar GPS PC Clock z wyświetlaczem i systemem analizy czasu;
 • kabel RS-232
 • oprogramowanie DOS, QNX, Neutrino, Novell NetWare, Windows 95/98
 • instrukcja obsługi

jako opcje dodatkowe dostępne są w sprzedaży:

 • anteny o dowolnej długości kabla (max. 40m)
 • oprogramowanie: Windows NT /2000, IBM AIX, HP-UX, SUN, Linux, SCO Unix

Oprogramowanie dla zegara GPS PC Clock jest 100% zgodne z zegarem DCF PC Clock co sprawia, że wyroby te są wymienne bez konieczności zmian w oprogramowaniu.

Zegary DCF i GPS w wersji RACK'19

Zegary DCF i GPS są też produkowane w wersji RACK'19 co umożliwia ich montarz i pracę w specjalnych szafach obok innych systemów komputerowych przystosowanych do tego standardu.

Zegary w wersji RACK'19 są dostępne w systemie indywidualnych zamówień.

Dedykowany Serwer Czasu (TimeSerwer NTP)
Model NTS-3000

Dedykowany serwer czasu NTS-3000 przeznaczony jest do synchronizacji czasu w sieciach LAN/WAN oraz może pracować jako publiczny stempel czasu widziany przez Internet. Dostarcza precyzyjny czas bezpośrednio do max. 3 niezależnych podsieci TCP/IP (Ethernet 10/100Mbs). Jest wspólnym źródłem czasu dla wszystkich komputerów, serwerów i routerów pracujących w sieci TCP/IP. Może obsługiwać do 10,000 zgłoszeń jednocześnie. Obsługuje wszystkie wersje protokołów NTP i SNTP. Posiada potrójny system synchronizacji czasu, który istotnie zwiększa stabilność i bezpieczeństwo synchronizacji czasu z wykorzystaniem NTP:

 1. GPS - bezpośredniej synchronizacji względem wzorcowego sygnału PPS (Puls Per Second) w układzie pętli PLL/FLL (zamkniętej pętli fazowej i częstotliwościowej). Uzyskiwana tą drogą synchronizacja NTP może dochodzić nawet do rzędu mikrosekund.
 2. GPS - synchronizacja ASCII/BCD. Cykliczny odbiór informacji o czasie w formacie ASCII/BCD. Uzyskiwana tą drogą synchronizacja NTP jest rzędu milisekund.
 3. RTC - synchronizacja względem wewnętrznego zegara kwarcowego pracującego w układzie programowego układu PLL/FLL. Uzyskiwana tą drogą synchronizacja jest rzędu milisekund.

Serwer NTS-3000 jest systemem dwuprocesorowym. Jeden z procesorów odpowiada za obsługę komunikacji satelitarnej, drugi jest przeznaczony wyłącznie do obsługi protokołu NTP. Urządzenie synchronizuje czas względem atomowego wzorca czasu przekazywanego przez satelitarny system GPS. Zastosowany układ programowej synchronizacji PLL/FLL oraz wbudowane nanojądro najnowszej generacji pozwala uzyskać rozdzielczość czasową (wewnątrz jądra) rzędu nanosekund. W urządzeniu zastosowano układ naturalnego chłodzenia powietrzem stosowany dotychczas tylko w rozwiązaniach wojskowych. W urządzeniu wyeliminowano mechaniczne elementy takie jak wentylatory i dyski. Fakt ten pozwolił dodatkowo wydłużyć i tak wieloletnią wytrzymałość mechaniczną NTS-3000. Ponadto urządzenie może wysyłać informacje o czasie do wyświetlaczy (opcja) lub system synchronizuje czas komputera (klasy PC), który pełni funkcję serwera NTP warstwy 2 (STRATUM 2). Dostarcza on czas do pozostałych stacji roboczych i serwerów o mniejszym znaczeniu.). Dostępne są sterowniki NTP do większość systemów operacyjnych włączając:

 • Windows 95/98/Me/NT/2K/XP,
 • LINUX,
 • HP-UX,
 • SUN,
 • AIX,
 • SCO ,
 • FreeBSD,
 • QNX,
 • Novell NetWare,
 • OS/2,
 • OS/MAC,
 • AS/400,
 • VAX,
 • VMS,
 • CISCO,
 • NOKIA,
 • MOTOROLA
 • itd.

W przestawionym przykładzie wzorzec czasu jest przekazywany przez system satelitów GPS do 2-ch serwerów NTS-3000. Pierwszy pełni funkcję podstawowego serwera czasu, drugi jest zapasowym. Oba urządzenia pracują w warstwie1 (STARTUM 1) i dostarczają czas bezpośrednio do sieci TCP/IP (Ethernet 10/100Mbs). Synchronizują czas wysokiej klasy serwerów, których praca ma strategiczne znaczenie dla danej organizacji. Jednocześnie NTP synchronizuje czas komputera (klasy PC), który pełni funkcję serwera NTP warstwy 2 (STRATUM 2). Dostarcza on czas do pozostałych stacji roboczych i serwerów o mniejszym znaczeniu. W naszym przykładzie do warstwy drugiej przydzieliliśmy komputery odpowiedzialne za sterowanie wyświetlaczami naściennymi. Ponieważ każdy z NTS-3000 może obsługiwać do 3-ch niezależnych podsieci to niewykorzystane wyjścia zostały przeznaczone do synchronizacji czasu w sieci routerów i sieci WAN. Dzięki temu wszystkie oddziały naszej przykładowej organizacji mogą synchronizować bezpiecznie czas względem czasu centrali. Pozostałe wyjście NTS-3000 może być przeznaczone np. do publicznego dostępu przez Internet.

Dane techniczne NTS-3000:

Obudowa: 19" modułowa do zabudowy w systemach RACK'19. wysokość: 44.5mm (1U), szerokość: 483mm (84HP), głębokość: 350mm
kolor panelu: czarny półmat
Wyświetlacz: Podświetlany LCD 2 x 20 znaków koloru zielonego.
LAN: 3 x LAN , Złacza RJ-45 (Kat 5) 100MBit(Ethernet 802.3) 100BaseT/10BaseT . TCP/IP,HTTP(*), MD5(*), SH(*) , TELNET(*)
wszystkie podsieci są obsługiwane niezależnie i są nie routowalne dla TCP/IP
NTP tryb: SERVER (lub/i) KLIENT BRODCAST/MULTICAST
KLIENT-SERVER
Złącza: D-SUB 9(*)- wy. emulator DCF D-SUB 9(*)- wy. wyś. ścienne BNC dla sygnału we. GPS
Temp.pracy: 0 ... 50°C
Precyzja:
< 1uS (mikrosekundy)
dla synchronizacji GPS (PPS)
w układzie pętli PLL/FLL
<1mS (milisekundy)
dla synchronizacji GPS
w układzie pętli PLL/FLL
<10mS NTP w sieci LAN
dla synchronizacji RTC
z odbiorem ASCII/BCD
<10mS (milisekundy)
dla synchronizacji RTC
w układzie pętli PLL/FLL
<10mS NTP w sieci LAN
Zasilanie: 220V/50Hz max. 2AASTEC powersuplyS